Rengim Gökmen

Rengim Gökmen

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi

 

19 Ağustos 1955 Ankara doğumlu. Türkiye’nin orkestra şefleri varlığı içinde önde gelen, yenilikçi, Türk bestecilerinin eserlerine sıklıkla eğilen, bir bölümünün ilk seslendirmelerini yapan, şeflik veya sanat danışmanlığını üstlendiği kurumlarda yeni etkinliklerin, festivallerin, yarışmaların düzenlenmesine, birimlerin kurulmasına önayak olan değerli müzik insanı…

Müziğe küçük yaşlarda annesi opera sanatçısı Muazzez Gökmen’in gözetiminde başladı. Piyano ve komposizyon çalışmalarını Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Ferhunde Erkin , Nimet Karatekin(piyano) ,İlhan Baran ve Ahmet Adnan Saygun(komposizyon) gibi , müzik tarihimizin unutulmaz, kült isimleriyle tamamladı.

Gökmen’in önünde iki seçenek vardı. Ya komposizyonda uzlaşmaya devam ederek besteciliğe yönelecek yada çok sevdiği orkestra şefliğinde uzmanlaşacaktı. Öğretmenlerinden değerli bestecimiz ve eğitimcimiz İlhan Baran , onun kompozisyon alanında devam etmesini arzuluyordu. Ama Gökmen’in orkestra şefliği sevgisi ağır bastı.

Devlet bursuyla orkestra şefliği öğrenimi için İtalya’ya gönderildi. Önce Roma Santa Cecilia Konservatuvarı , daha sonra Siena Accademia Chigiana ve Santa Cecilia Yüksek Müzik Akademisi şeflik bölümlerinden Franco Ferrera’nın öğrencisi olarak birincilikle mezun oldu. Türkiye’de başladığı keman ve yaylı çalgılar tekniği üzerine çalışmalarını da İtalya’da altı yıl boyunca O.Vicari ile sürdürdü.

Avusturya, İngiltere ve Hollanda’da orkestra şefliği üzerine çalışmalar yaptıktan sonra,1980 yılında katıldığı Gino Marinuzzi San Remo Uluslararası Şeflik yarışmasını kazanarak büyük başarı elde etti. Daha sonra Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerinde, ABD ve Güney Amerika’da konserler yönetti.1984-89 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörü,1992-95 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü  olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında Aspendos Opera ve Bale Festivali’ni başalttı.1988 yılında İtalya Hükümeti tarafından ,opera sanatının tanıtımı ve gelişimine  yaptığı katkılar nedeniyle ‘Cavalleria’ nişanı ile onurlandırıldı. Artık alacağı ödül ve ünvanlar birbirini kovalayacaktı:

 

Ankara Devlet Konservatuvarında piyano ve kompozisyon eğitimlerini Prof. Nimet Karatekin, Prof. İlhan Baran, Prof. A. Adnan Saygun’un öğrencisi olarak yaptıktan sonra Türk Hükümeti tarafından orkestra şefliği öğrenimi için İtalya’ya gönderildi. Roma Santa Cecilia Konservatuvarında, daha sonra Santa Cecilia yüksek müzik akademisinde, ardından Siena, Chigiana Müzik Akademisinde Franco Ferrara’nın öğrencisi olarak Orkestra Şefliği öğrenimini tamamladı. 1980 yılında San Remo’da “Gino Marinuzzi” şeflik yarışmasını kazandıktan sonra Avrupa’nın hemen hemen bütün büyük merkezlerinde, Natalia Gutmann, Radu Lupu, Stefan Dohr, Lazar Berman, Maxim Vengerov, Nicolai Martinucci, Franco Mannino, Bruno Giuranna, Minco Minchev, Liana Issakadze, Arto Noras, Pepe Romero, Katia Riciarelli, Robert Cohen, Maxim Fedotov, Sarah Chang Steven Isserlis ,Wenzel Fuchs,Tasmine Little ve Alexader Markov gibi solistlerle konserler verdi.1988 yılında İtalyan Hükümeti tarafından “Cavalliere(Şövalye)” nişanı ile, 1999 yılında ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülü ile ödüllendirilmiştir.2006 yılında kurulan Doğuş Çocuk Senfoni orkestrası ile çalışmalarını sürdürmektedir.

1992-1995 ve 2007-2014 yılları arasında iki kez Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yapan sanatçı, aynı dönemde orkestra şefliği çalışmalarını da büyük bir hızla sürdürmüş, uzun yıllar İzmir Devlet Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğü görevini de yaptıktan sonra 2006 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefliği ve sanat yönetmenliği görevine seçilmiş olup halen bu görevini ve yanısıra İzmir Karşıyaka da 2015 yılında kurulan Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Süpervizör Orkestra Şefliğini sürdürmektedir.

 

 • 1991 TÜTAV –Türkiye’nin yurt dışındaki tanıtımına katkı ödülü
 • 1995 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı-Yılın En İyi Şefi
 • 1997 TOBAV-En Başarılı Opera Şefi
 • 1998 Devlet Sanatçısı
 • 1999 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü (Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı)
 • 2010 Andante Klasik Müzik Dergisi – Yılın Orkestra Şefi ve Müzik Kurumu Yöneticisi Ödülleri

 

Rengim Gökmen, bazılarını halen sürdürdüğü şu görevlerde bulundu:

 • İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 1. Şefliği
 • Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Yönetmenliği
 • Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Sanat Yönetmenliği(iki kez)
 • Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeliği(Profesör)
 • Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Kurucu Şefliği ve Genel Müzik Yönetmenliği
 • Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası Sanat Danışmanlığı ve Şefliği
 • Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 1.Şefliği
 • SCAMV – Danışma Kurulu Üyeliği
 • İKSV – İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyeliği
 • Çeşitli kompozisyon yarışmalarında jüri üyelikleri

 

 

 

Gökmen’in çalıştığı ve yönettiği kurumlarda ,kuruluşunu sağladığı sürdürülebilir proje ve etkinlikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Aspendos Opera ve Bale Festivali(Daha sonra uluslararası boyuta yükseltildi)
 • Modern Dans Topluluğu (Ankara ve İstanbul)
 • Birim Dans Tiyatrosu (Ankara ve İzmir)
 • İstanbul Uluslararası  Opera Festivali
 • İstanbul Uluslararası Bale Yarışması ve Festivali
 • Samsun Devlet Opera ve Balesi
 • Eskişehir Ulusal Opera-Bale Günleri(Eskişehir BB ile ortaklaşa)
 • CSO ile Kampüste Senfonik Akşamlar Turnesi

 

 

Rengim Gökmen’in şef olarak yönettiği orkestralarda geniş kadrolu ve büyük çaplı senfoni, oratoryo ve operaları öncelikle tercih ettiğini görürüz. Bu yönelimiyle, repertuvar genişlemelerine katkı sağlamış, dinleyicinin sıklıkla ulaşma olanağı bulamadığı eserleri seslendirterek takdir kazanmıştır. Yaptığı konserlerde en iyi sonucu almak için, gerekirse aylar öncesinde partitür üzerinde çalışmaya başlar, kendini hazırlar. Genellikle eserlerin özgün haline, bestecinin arzularına sadık kalmakla birlikte, eğer orkestranın yapı ve yetkinliği elverişliyse bazı eserlerde daha dinamik, canlı, biraz hızlıca tempoları tercih eder. Konçerto eşliklerinde solistlerin zor duruma düşmemesi ve uyumun en iyi biçimde sağlanması için büyük özen gösterir.

Gençlik yıllarında yüreğine düşen şeflik sevgisini, yıllar sonrasında da en canlı biçimde yaşatmakta, önceliği olarak görmektedir.